PELONIS PHO15A2AGW Basic Electric Oil Filled Radiator roomheater
COMPARE
PRICE
RANK
14
Reasons to Consider
PROS Oil Filled Radiator Heater
Max 1500W
Reasons to Avoid
CONS -
Brand
Name Pelonis
Launch
Launch Month January-2023
Room Heater
Type Oil Filled Radiator
Heating technology
Heating element Convection/Radiant 1500W
Heat Settings 3 settings
1500W,900W,600W
Room Size upto 250sqft
No of Fin/Ripple 7 Thermal Fins
How long does it take for
Heating to Start?
10mins
Heating Method Radiant
Special -
Safety Features
Thermostat Adjustable
Safety Mesh Grill Yes
Electrical Safety Thermal Fuse
Auto Cut Off Yes
Tilt Switch Protection Yes
Does Air Dryness Happens? No
Does Depletion of Oxygen Happens? No
Frost Watch Protection Yes
OverHeat Protection Yes
Plug Type Standard
Power Usage
Plug Type 15A
Rated Voltage 120V
Energy efficiency feature -
User Interface
Control Method Dial Knobs for Tempertaure Setting
Digital Display No
Basic Features
Installation Position Floor Mount
Oscillation No
Bulit-in Timer 1-8Hour
Color Black
Wheel Support Yes
Ideal for 2-3 Persons
LED display Yes
Digital temperature display -
Cord Size (length) 6feet
Cold Air Function -
Portable Yes
Noise Level 5DB
Special -
Dimensions
Depth 14.17inch
Width 11.02inch
Height 26.06inch
Weight 18.61pounds / 8.4kg
Form Factor Floor Mount
Warranty\Guarantee
Body and electrical components Warranty 1 Year Warramty
Sales Package
Net contents 1 Room Heater
Product Page
Amazon Shop PELONIS PHO15A2AGW Basic Electric Oil Filled Radiator
10 Best roomheater 2025
GiveBest Portable Electric Space Heater with Thermostat 1500W $29.00
Aikoper Portable Space Heater 1500W NT15-20A $23.00
GAIATOP 500W Space Heater SH-02 $20.00
UPTO 50% OFF Bluetooth Speaker